Kylmyys ja helteet eivät perunasatoa vahingoittaneet – Pohjolan Peruna Oy:n Jari Matti Kaivosoja: "Kostea kesäkuu mahdollisti kasvun kuivan heinäkuun aikana"
Saloistelainen monitoimimies täyttää 80 vuotta – Arvo Helanti olisi halunnut maanviljelijäksi, mutta lopulta koulumaailma vei miehen mennessään
Maanviljelijöihin kohdistuvat säädökset turhauttavat ja työllistävät – Perunanviljelijä Jaakko Tervakangas: "Usein niiden toteuttaminen vaatii paljon resursseja"
Mikä vaikutus viileällä keväällä on maanviljelyyn? Perunanviljelijä Ilkka Tuuttila: "Kyllä se menee herran haltuun tämänkin vuoden osalta"
Näitkö tämän Kasitien varressa: Revonlahdella viljelyssä oleva nelimetriseksi kasvava kuituhamppu on kiehtovan ekologinen mutta korjuu on osoittautunut haastavaksi