Peruskoulujen arki käynnistyy Raahessa kesälomien jälkeen keskiviikkona 12. elokuuta. Koulut alkavat lähiopetuksen parissa, mutta etäopetukseen siirtymisen varalle kehitetään jatkuvasti parannettuja toimintatapoja.
Töihin palaavalla henkilöstöllä on seuraavien kahden viikon aikana työnään laittaa käytäntöön kesän aikana tulleita koronaohjeistuksia. Raahen opetus- ja kasvatusjohtaja Lucina Hänninen kertoo tulevien viikkojen pitävän sisällään paljon uuden suunnittelua, sillä kuntien ja koulujen vastuu on poikkeusjärjestelyjen suhteen lisääntynyt.
Tulevana lukuvuonna pyritään paikkaamaan myös kevään etäopetusjakson aikana syntyneitä aukkoja.
– Kevään aikana syntyneen lisäopetuksen tarve ei koske pelkästään erityislapsia tai pieniä oppilaita, sillä opetus on ollut niin erilaista, että tarvetta tukeen on syntynyt väistämättä laajasti, toteaa Hänninen.