Raahen Seudun edus­kun­ta­vaa­li­ko­ne avautui – ­Vas­taa ja löydä sinulle sopivin eh­do­kas!

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä määräaikainen Raahen Seutu 2 kk 34,90 euroa

Tilaajille

Ita­lia­lai­nen Mic­hel­le Vecc­hio: Kan­sain­vä­li­ses­sä yh­teis­työ­hank­kees­sa on kivaa mutta tietoa pitäisi saada enemmän

Pelkkä mukava ohjelma Raahessa ei vastaa italialaisen Michelle Vecchion tavoitteita.

Raahessa vierailee tämän viikon aikana 10 italialaista ja 10 puolalaista nuorta, jotka ovat mukana  kansainvälisessä hankkeessa ja joiden tietä yrittäjiksi yritetään tasoittaa.

– Kaikissa maissa luovilla aloilla on haaste saada töitä, mutta itsensä työllistäminen on yksi mahdollisuus, kertoi Koulutuskeskus Brahen kansainvälisyyskoordinaattori Ari Hannus.

Esimerkiksi italialaiset nuoret on valittu hankkeeseen 50 hakemuksen lähettäneen joukosta on line -haastattelussa. Mukaan olivat päässeet kaikkein motivoituneimmat nuoret, kertoi italialaisten tutor Emilia Albonico. Osallistujat ovat 19–26-vuotiaita.

Hän kertoi italialaisten hämmästyneen suomalaisista olosuhteista.

Lue digiä _1 kk 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.